پایگاه تخصصی اتاق مدیریت ارتباط با مشتری - اولین و بزرگترین مرجع CRM در کشور
اخبار داغ:
 • تقویم آموزشی سال 1397 در سایت قرارگرفت
 • نمایندگی های CRMROOM در اهواز، بندعباس و یزد در سال جدید آماده ارائه خدمات هستند.
 • دفتر نمایندگی CRMROOM در شیراز بزودی افتتاح می شود
 • دفتر نمایندگی CRMROOM در قم بزودی افتتاح می شود
سال 2017 برای رسانه اجتماعی یک سال بزرگ بوده است. توییتر تعداد 280 به­ روزرسانی را دریافت کرده است، پلتفرم­ های بصری مانند اینستاگرام و اسنپ­ چت به توسعه خود ادامه داده­اند (در این مورد شایعات حاکی از ایجاد یک چینش 4*4 از اینستاگرام است)، و برنامه­ های پخش مستقیم ویدیو ها نیز هم اکنون یکی از جذاب ترین شکل­ ها از محتویات آنلاین هستند. با توجه به این که تنها سه ماه از سال 2017 باقی مانده است، اکنون زمان آن رسیده است که شما استراتژی رسانه اجتماعی خود را برای سال آینده ایجاد کنید.


ویدیو ها به رشد خود ادامه خواهند داد

همه می­ دانند که محتوای ویدیویی در سال­های اخیر روز به روز مشهورتر شده است و از این جهت روند رو به رشدی داشته است. به دلیل وجود این تقاضا (و اهمیت رو به رشد ویدیو برای الگوریتم ­های اجتماعی)، ویدیو ها یکی از ارزشمندترین فرمت­ها برای موفقیت برندها می­باشد. نشان داده شده است که ویدیو ­ها مشارکت بیشتری را، از جمله تعداد لایک بیشتر، بازنشر بیشتر در توییتر، دیدگاه­ های بیشتر و به اشتراک گذاری بیشترخصوصاً در فیس بوک نسبت به بقیه دارند. و با توجه به وجود فرمت های جدیدی مانند پخش زنده ویدیو ها که هر روزه در کانال­های اجتماعی مورد استفاده قرار می­گیرند، انتخاب های زیادی برای یکپارچه سازی ویدیو ها در درون استراتژی بازاریابی رسانه اجتماعی در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

سیستم پخش زنده ویدیو یک روش بسیار کارا و موثر برای شرکت دادن و جذب کردن کاربران است ، که این روش از نظر شهرت مانند بمب منفجر شده است. GORUCK که یک تولیدکننده کیف ­های کوله پشتی و کیف های نظم دهنده است اکنون به تجارتی تبدیل شده که اکثر شهرت خود را از طریق پخش ویدیو های های زنده در فیس بوک کسب کرده است. هزاران دنبال کننده به صفحه این تولید کننده سر می زنند تا پوشش 48 ساعته این تولیدکننده از یک مسابقه دوام کیف های جدیدش را تماشا کنند. در سال 2018، برندهای بیشتری به قدرت پخش زنده ویدیو واقف خواهند شد و این سیستم را در استراتژی­ های رسانه اجتماعی خود قرار خواهند داد.

استوری­ های اینستاگرام و استوری­ های اسنپ چت دو تا از مثال­ هایی هستند که فرصت ایجاد محتوای ویدیو های زمانبندی شده و به اشتراک گذاری آن ها با دنبال کنندگان را به برندها می دهند.

بیش از 200 میلیون نفر در هر ماه از استوری ­های اینستاگرام استفاده می­کنند. یعنی 50 میلیون بیشتر از کاربران اسنپ چت هستند و استوری های اینستاگرام تنها یک سال قدمت دارند! با این نرخ، تقریباً نیمی از کل کاربران اینستاگرام تا سال 2018 از استوری های آن استفاده خواهند کرد. این به این معنی است که برندهایی که علاقه دارند با کاربران اینستاگرام در ارتباط باشند باید برای فهمیدن این قابلیت زمان صرف کنند و از استوری ها برای نمایش دادن تجارت های خود استفاده کنند. در حالی که اسنپ چت هنوز هم مهم است، ولی ما می بینیم که استوری های اینستاگرام در سال جاری حتی بیشتر از تعداد کاربران اسنپ چت مورد استفاده قرار می گیرند.

به صورت کلی، داشتن این توانایی برای ایجاد محتوای ویدیویی (در فرمت های مختلف) با مبنا و اساس موجود-و استراتژی برای متصل کردن این فیلم ها با محتوای نوشتاری شما (پست های وبلاگ، کتاب های الکترونیکی، یادداشت ها، مطالعات موردی و غیره)-در سال 2018 تبدیل به امری حیاتی خواهند شد.


محتوای زمانی مشارکت اجتماعی را بر عهده خواهد داشت

ما قبلاً هم در مورد شهرت فیس بوک و استوری های اینستاگرام صحبت کرده ایم. هر دوی این ها مثال هایی از محتوای زمانی هستند. محتوای زمانی محتوایی است که عمر زمانی کمی دارد و بعد از این که بازدیدکننده آن را مشاهده کند یا بعد از 24 ساعت از بین خواهد رفت. این نوع از محتوا بیشترین شهرت را در میان هزاره جوان تر و نسل Z (دهه هشتادی ها که با نام­های نسل زد و نسل اینترنتی هم شناخته شده اند) دارد، که هر دوی آن ها نیز در سال 2018 توجه بسیار زیادی را جلب خواهند کرد. ناپدید شدن این محتوا ممکن است برای اکثر بازاریاب ها امری ترسناک به نظر برسد، اما با شهرت زیادی که این محتوای زمانی دارد، نمی توان از آن چشم پوشی کرد.

مزایای محتوای زمانی عبارتند از:

 • محتوایی که طول عمر محدودی دارد و مشتریان و کاربران آن را بسیار قابل تحمل تر و بهتر از تبلیغات اسپانسری یا پست های متمرکز برندهایی که طول عمر بیشتر داشته و مشتریان مجبور به خرید می کنند، می دانند.
 • این محتوا در طی چند ساعت از بین می رود، پس FOMO (ترس از ندیدن محتوا) را در میان مشتریان افزایش می دهد، و در نتیجه، مخاطبان سریعتر عمل خواهند کرد و از این نظر بازاریاب ها را خشنود می کنند.
 • کاربران می توانند به راحتی و با استفاده از Snap Codes یا QR Codes به این محتوا دسترسی داشته باشند.

با کمک استراتژی بازاریابی محتوای زمانی برنامه ای را برای خود داشته باشید و با اضافه کردن تصاویر و ویدیو ها کاری کنید که مخاطبین شما در کمترین زمان ممکن از تبلیغات شما بازدید کنند.روبات­های چت (
Chatbots) خدمات مشتریان را آسان­ تر و سریع تر می­ کنند

یک چت بات نرم افزاری است که برای شبیه سازی کردن مکالمه با یک سیستم مشابه بشر طراحی شده است. این روبات به عنوان یک ارائه دهنده خدمات مشتریان برای مشتریان شما عمل می کند اما با وجود این که اتوماسیونی و خودکار طراحی شده است، به روشی کاملاً شخصی عمل می کند. این چت بات ها در هفت روز هفته و 24 ساعت روز در خدمت مشتریان هستند و سود حاصل را برای برند شما با تقویت کردن ارتباط با مشتریان و جذب آن ها افزایش می دهند.
استفاده چت بات ها برای ارائه خدمات مشتریان، اعلام وصول، و پیشنهادهای ویژه به مشتریان در سال 2017 واقعاً مرسوم شده است. با توجه به این که مشتریان پاسخ های فوری را از شما به پرسش های خود انتظار دارند و می خواهند، چت بات ها نیز یک راه حل مناسب برای این کار هستند خصوصاً زمانی که از آن ها در درون فیس بوک مسنجر استفاده شود. چت بات ها به برندها اجازه می دهند تا به سرعت با مشتریان تعامل داشته باشند.
برای برندهایی که دارای هزاران و میلیون ها دنبال کننده هستند، استفاده از یک استراتژی بازاریابی شخصی سازی شده برای هر مشتری تقریباً کار غیرممکنی است. چت بات ها با ایجاد تعاملات نفر به نفر با هر دنبال کننده و پاسخ دادن فوری به تمامی پرسش های آن ها، به شما کمک می کنند. این روبات ها زمان شناس و کاملاً مودب هستند و فرقی نمی کند که شما تا چه میزان بی ادب با آن ها رفتار کنید، آن ها به صورت پیش فرض مودب پاسخ خواهند داد.

امروزه، حداقل 100000 روبات فعال به صورت ماهیانه بر روی فیس بوک مسنجر وجود دارند، و بیش از 2 میلیارد پیام در هر ماه در میان کاربران و برندها رد و بدل می شوند. اگر شما از قبل در نظر داشته اید که برای تجارت خود از روبات های چت استفاده کنید، سال 2018 احتمالاً همان سالی است که شما باید این کار را انجام دهید.

 

تغییر با جهت گیری نسل زد

ما قبلاً اشاره کردیم که نسل زد همان نقطه عطف و نسل مهم در بازاریابی است. نسل زد با نسل های قبلی از این نظر تفاوت دارد که این نسل با گوشی های هوشمند و اینترنت بزرگ شده است، و این امر آن ها را تبدیل به افرادی کرده است که بر روی سرعت خرید محصولات و خدمات مشتریان تمرکز بیشتری دارند. بسیاری از افراد نسل زد نیز مشاهده کرده اند که والدین آن ها در طول دوره رکود بزرگ ، مشکل داشته اند. این امر آن ها را بیشتر نسبت به ریسک حساس کرده است. اخیراً، این گروه از افراد بیش از یک چهارم از جمعیت ایالات متحده را به خود اختصاص داده است.

یک مطالعه که اخیراً توسط گلدمن ساش انجام شده است نشان می دهد که نسل زد نسبت به نسل های قبلی بسیار ارزش بیشتری برای اکثر سازمان ها دارند. امروزه، قدیمی ترین نسل از نسل زد در دوره اواخر ده سالگی خود قرار دارند. این افراد در حال آمدن به بازار نیروی کار هستند و در حال کسب درآمدهایی برای خودشان می باشند. برندها باید شروع  به ایجاد تغییر جهت گیری استراتژی اجتماعی اولین هزاره جوان تر و استفاده از یک استراتژی نسل زد بر روی پلتفرم هایی که باشند که نسل زد آن ها را دوست دارند، از جمله این استراتژی ها اسنپ چت و اینستاگرام هستند.

در حالت کلی، نسل زد خلاق و عاشق گوشی هستند و تجربیات خودساخته ای دارند. آن ها نسبت به محیط اطراف هشیار هستند، محتوای بصری را به علاوه متن ها انتخاب کنید و بر روی پلتفرم های رسانه اجتماعی که والدین و پدر بزرگ و مادر بزرگ این نسل از آن ها استفاده نمی کنند قرار دهید.


کاربران نسبت به محتوای شخصی سازی شده واکنش نشان خواهند داد

اگرچه نسل زد همان هدف بزرگ برای بازاریابی در آینده است، ولی نسل های قبلی هنوز هم یک بازار بزرگ را برای بازاریابی تشکیل می دهند. این گروه به عنوان گروهی که نسبت به تبلیغات سنتی بی اعتماد هستند شناخته شده اند، یعنی ساختن محتوایی که با هدف فروش مستقیم طراحی شده اند منطقی نمی باشد.

و همه افراد (نه فقط نسل های قبلی) محتوایی را می خواهند که با آن ها مرتبط باشد؛ محتوای شخصی سازی شده و خصوصی سازی شده با احتمال بیشتری مصرف و به اشتراک گذاشته می شوند. بازار هدف خود را بشناسید، و تعداد اندکی از محتواهای شخصی سازی شده را برای اکثر مشتریان خود ایجاد کنید. این محتویات باید بر اساس سن، جنسیت، سطح تحصیلات، درآمد، علایق، مکان جغرافیایی، و غیره خریداران شما ایجاد شوند. و هر زمانی که یک ویدیو را به اشتراک می گذارید این موارد را در نظر داشته باشید. ارزش محتوای خود را همواره قبل از ایجاد کردن مد نظر قرار دهید. زمانی که شما از این اصول برای تولید محتوا در پلتفرم رسانه اجتماعی استفاده می کنید، قادر هستید تا محتوایی را به مخاطب خود ارائه کنید که مشکلات آن ها را برطرف کند نه این که این مشکلات را بیشتر کند. ساختن محتوای شخصی سازی شده به معنی ایجاد کردن محتوای جذاب تر است

منبع : مجله اینترنتی دیزاین و مارکتینگ


ادامه مطلب

اخبار ويژه

 • 97/10/1 سخنرانی دکتر ناوی در ایرانداک
 • 97/9/29 جشن یلدای crmroom برگزار شد
 • 97/9/26 آغاز همکاری با شرکت شرکت سباسنگ
 • 97/8/25 دور دوم همکاری با ibshop آغاز شد
 • 97/8/3 کارگاه CRM در ایوار برگزار شد
 • 97/7/26 کارگاه آموزشی اتیکت های رفتار تجاری در بیمه دی
 • 97/7/24 آغاز همکاری با شرکت خودروسازی کارمانیا
 • 97/7/18 کارگاه آموزشی CEM در کاشان برگزار شد
 • 97/7/16 آغاز همکاری مشترک با بانک خاورمیانه
 • 97/7/13 دهمین کارگاه تخصصی CEM برگزار شد
 • 97/7/1 آغاز همکاری با بیمه دی
 • 97/6/24 آغاز همکاری مشترک با بانک انصار
 • 97/6/22 کارگاه برندینگ بصری در اینستاگرام برگزار شد
 • 97/5/15 آغاز همکاری با استودیو دیزاین مدام
 • 97/4/20 سمینار دیجیتال مارکتینگ در مرکز آموزش بازرگانی
 • کانال تلگرام CRMROOM
 • گروه متخصصین CRM
 • صفحه CRMROOM در اینستاگرام
 • بازار مجازی خدمات آموزشی
 • صفحه اینستاگرام
 • ماهنامه بازاریابی و تبلیغات